Jak dobrać materac?

Wygodny materac to prawdziwe odprężenie dla kręgosłupa i inwestycja w komfortowy wypoczynek. Jak więc wybrać ten odpowiedni i dostosować go do własnych potrzeb? Podpowiadamy, na co musisz zwrócić uwagę.

Złe ułożenie w czasie snu może powodować bóle kręgosłupa albo pogłębiać schorzenia. W związku z tym, że często zmieniamy pozycję, materac powinien zapewnić śpiącej osobie podparcie dla kręgosłupa, niezależnie od ułożenia ciała. Wybierając go, musisz jednak zwrócić uwagę na wiele czynników takich jak wzost, waga czy twardość.

 1. Wielkość materaca

  Jednoosobowy materac powinien być dobrany tak, aby osoba na nim śpiąca miała ok. 10 cm zapasu z każdej strony. Musi być więc o 20 cm dłuższy niż wzrost danej osoby. Uniwersalny rozmiar takiego materaca to 100 x 200. Do sypialni małżeńskiej zazwyczaj wybiera się materac 160 x 200 lub zbliżonej wielkości. Tradycyjne rozmiary dziecięcych materacy to 60 x 120 lub 70 x 140.

 2. Twardość

  Tutaj w grę wchodzi waga ciała. Wybór twardości materaca uzależniony jest od idywidualnych preferancji, ale także pozycji śpiącego i ułożenia jego kręgosłupa. Powinien zapewniać mu jak największe odciążenie. Wyróżnia się zazwyczaj cztery klasy twardości:

  1. H1, miękki, do 60 kg.
  2. H2, średniej twardości, waga między 60 a 80 kg.
  3. H3, twardy, waga między 80 a 110 kg.
  4. H4, bardzo twardy, waga ponad 110 kg.

  Dobrze dobrany materac to taki, który dopasowuje się do kształtu ciała. U osób śpiących na boku, ramiona powinny tworzyć z kręgosłupem i biodrami linię prostą. W pozycji na plecach, kręgosłup powinien przybrać kształt litery „S”.

  Sprawdź czy twardość jest dla ciebie odpowiednia
  Najprościej zrobisz to leżąc i wsuwając dłoń pod odcinek lędźwiowy. Jeśli wykonujesz tę czynność bez trudu, oznacza to, że materac jest dla ciebie za twardy. Jeśli musisz użyć dużo siły żeby wepchnąć dłoń, materac jest za miękki. Optymalnie będzie, jeśli napotkasz lekki opór. Sprawdź również czy twoje ciało się nie zapada i nie wymaga wysiłku przy zmianie pozycji. To będzie świadczyć o zbyt miękkim materacu. Jeśli natomiast twój kark i plecy cały czas pracują, żeby utrzymać ciało w linii prostej, materac jest za twardy.

  Twardość materaca dla dwóch osób lepiej dostosować do cięższej osoby. Jeśli jest duża różnica wagi, warto zastanowić się nad dwoma, mniejszymi materacami.

 3. Jaki rodzaj?

  Materace mają bardzo różne wypełnienie i produkowane są z wielu, odmiennych od siebie materiałów. Poniżej kilka najpopularniejszych rodzajów.

  1. Materac lateksowy
   Cechuje się wysoką elastycznością. Dobrze podpiera kręgosłup i zapewnia prawidłową pozycję w czasie snu. Ponadto, nie odkształca się pod wpływem ciężaru. Lity blok lateksu ma jednak kiepską wentylację, co może sprzyjać powstawaniu bakterii. W nowoczesnych materacach z lateksu znajdziecie rzędy pionowych otworów wymuszających szybką i skuteczną wentylację.
  2. Materac bonelowy (inaczej: sprężynowy)
   Zdecydowanie przemawia za nim cena. Jest najtańszy ze wszystkich materacy. Specjalny system sprężyn silnie wypycha większy ciężar, ale słabiej lżejszy. Zazwyczaj jest twardy i nie dopasowuje się do kształtu ciała.
  3. Materac kieszeniowy
   To odmiana materaca sprężynowego. Ma dobrą elsastyczność, dzięki czemu wspiera kręgosłup podczas snu. Idealny dla dwojga, niezależnie od różnicy masy ciała, dzięki systemowi niepołączonych ze sobą sprężyn.
  4. Materac termoelastyczny
   Wykonany z pianki termoelastycznej, dzięki czemu dopasowuje się do ciała pod wpływem ciepła. Zapewnia zdrowy i komfortowy wypoczynek. Proponowany tym, którzy lubią miękkie materace lub osobom, które mają problemy z krążeniem tętniczym i potrzebują wierzchniej warstwy materaca nie powodującej ucisku w miejscu styku ciała i podłoża.
  5. Materac piankowy wysokoelastyczny
   Ma dobrą wentylację, więc nie wchłania potu i pozwala skórze oddychać. Niestety, materace te są stosunkowo drogie.
   Pamiętaj, że materac będzie ci służył przez lata. Dlatego tak ważne jest, aby zapewniał spokojny i komfortowy odpoczynek. Powinien pomagać zachowywać odpowiednią pozycję podczas snu i amortyzować twoje ruchy. Jeśli będziesz już w sklepie, to nie krępuj się i połóż na materacu. Spróbuj się odprężyć i rozluźnić mięśnie. To pozwoli ci dobrać materac zgodny z preferencjami.

Jaki materac dla juniora!?

Kategoria łóżek i materaców dla juniora – tzw. produktów dla dzieci 2+ to efekt doświadczeń wielu lat badań klinicznych, dostępności i powszechności literatury naukowej i popularnonaukowej oraz wzrostu świadomości rodziców. Ta świadomość ma znaczenie decydujące i jest elementem popularnego także i u nas zdrowego stylu życia, aktywnego wpływania na stan zdrowia i kondycji fizycznej całej swojej rodziny.

Nie ma już chyba potrzeby przekonywać rodziców, w większości bardzo świadomych i pełnych wartościowej wiedzy – jakie znaczenie dla zdrowia i rozwoju maluszka ma dobrze dobrany, antyalergiczny materac w łóżeczku. W wieku około 2 lat następuje czas decyzji i coraz częściej świadomego wyboru łóżka i materaca w wymiarze pośrednim – przeznaczonym dla dziecka 2+. Ten właściwy moment możemy uchwycić dosyć łatwo np. w chwili wymiany fotelika samochodowego na przeznaczony dla dzieci o większej wadze. Dziecko jest większe, cięższe i wymaga już zdecydowanie lepszego, stabilniejszego podparcia dla kręgosłupa, miednicy czy ramion.

Materac dopasowany do łóżeczka dziecięcego – grupa wiekowa 0+ jest wykonany z myślą o dzieciach zwykle nie przekraczających wagi około 20 kg, później winien być stosowany tylko warunkowo i nie gwarantuje już odpowiedniego podparcia dla silnie rozwijającego się organizmu. Także jego rozmiar – zwykle maksymalnie 140/70 to już za mała przestrzeń dla ruchliwego także w nocy malca.

Materac i łóżko dziecięce warto wymienić na większe przede wszystkim dlatego, że okres od 2+ do nastolatka jest momentem intensywnego przyrostu masy ciała. Buduje się i tworzy konstrukcja, która będzie musiała funkcjonować bez zarzutu przez kolejne kilkadziesiąt lat. Przypominamy sobie o tym często dopiero po kolejnych 15-20 latach, kiedy wymieniając materac na kolejny – szukamy takiego „już naprawdę wygodnego”, bowiem kręgosłup daje o sobie znać.

Materac dla Juniora – czyli dla grupy wiekowej 2+ jest naturalnym wypełnieniem niszy pomiędzy zwykle bardzo przemyślanym zakupem materacyka niemowlęcego a materacem do „dorosłej” sypialni testowanym często w sklepie i wybieranym już pod ukształtowany i „przyzwyczajony” już do wcześniejszego podłoża kręgosłup. Jeśli ta „pamięć” naszego kręgosłupa będzie ukształtowana na dobrze dobranym, elastycznym i stabilnym jednocześnie materacu to tym lepiej dla naszego samopoczucia i kondycji fizycznej.

Korzystajmy z dużej oferty rozmiarów dla dzieci 2+. Producenci oferują pełne wyposażenie sypialni: łózko, stelaż, materac prześcieradła a także ochraniacz wodoodporny (przydaje się jeszcze czasami w wieku 2+) w pełnej palecie rozmiarów od 160/70 do 90/200 a nawet w niektórych wypadkach do 100/200. Bardzo często materace w tej grupie wiekowej mają dwie strony o zmiennej twardości. To dobre rozwiązanie, które pozwala na „przejście” z łóżeczka niemowlęcego nawet dzieci o mniejszej wadze a wzroście nie pozwalającym na bezpieczne użytkowanie rozmiaru 140/70. W takich wypadkach po kilku lub kilkunastu miesiącach, zwykle kiedy dziecko zacznie sygnalizować , że robi się już mniej wygodnie – materac odwracamy na stronę bardziej elastyczna lub strefową przeznaczoną już typową dla intensywnie rozwijającego się organizmu juniora.​

​Jaki ​materac dla osób z nadwagą?

​Co roku pojawia się więcej zapytań o materace odpowiednie dla osób o dużej wadze ciała. Pytania zadają zwłaszcza klienci, którzy wcześniej mieli już doświadczenia z materacami źle dobranymi lub tez wybranymi zupełnie przypadkowo. Taki materac nie dość, że pozbawia możliwości komfortowego wypoczynku, może pogłębić schorzenia wynikające często z nadwagi to także – co bardzo istotne – jest dla użytkownika bardzo kosztowny. Ilość nocy przespanych na źle dobranym materacu od momentu jego zakupu do momentu uszkodzenia struktury wkładu uniemożliwiającej dalszą bezpieczną eksploatację – to zwykle nieco ponad połowa rzeczywistego okresu przewidzianego dla eksploatacji takiego produktu. Zatem prawie dwukrotnie zwiększa to jednostkowy koszt każdej doby użytkowania.

W materacach klasy wyższej, dobranych właściwie pod kątem preferencji i budowy ciała użytkownika – koszt jednostkowy doby użytkowania w prywatnej sypialni powinien się kształtować na poziomie 0,5-0,8 PLN.

Najczęstszym błędem powielanym przez producentów i sprzedawców materaców jest polecanie osobom o znacznej wadze materaca twardego lub zdecydowanie twardszego – zależnie od przyjętej skali niż w przypadku osób o standardowej budowie ciała (zwykle jako granicę przyjmuje się 120 kg).

Sprzedawcy bardzo chętnie polecają osobom z nadwagą materac zawierające twarde płyty np. kokosowe, czy z utwardzanej pianki poliuretanowej licząc na to, że twardość zewnętrznej warstwy łatwiej przeniesie duży ciężar użytkownika na całą objętość materaca i ułatwi znalezienie najlepszej pozycji do odpoczynku.

Warto zauważyć, że twarde lub utwardzane materace nie służą naszemu zdrowiu, nie są szczególnie dobrze tolerowane przez prawidłowo rozwinięty kręgosłup, wpływają niekorzystnie na ukrwienie skóry i krążenie w tętnicach. W przypadku osób o znaczącej wadze, gdy nacisk na powierzchnię jest znacznie większy – te niekorzystne procesy nasilają się do tego stopnia, że stanowią zagrożenie dla zdrowia.

Twarde materace jak wspomniano powyżej nie są trwałe. Są zwykle mniej odporne na dużą, jednostajnie przyłożoną siłę – w tym wypadku użytkownika odpoczywającego w ulubionej pozycji. Co w konsekwencji bardzo szybko spowoduje wyraźnie odkształcenie w miejscach największego nacisku – pod miednicą oraz na wysokości ramion i głowy. Można oczywiście nieco zmieniać charakterystykę materaca poprzez odpowiedni dobór stelaża elastycznego ale oprócz dodatkowych, znacznych kosztów – nie zawsze potrzebnych, tylko nieznacznie wydłużymy czas użytkowania samego materaca.

Równie ważnym pytaniem, na które powinien odpowiedzieć Sprzedawca lub inna osoba dobierająca materac – jest JAK ZAPEWNIĆ UŻYTKOWNIKOWI OPTYMALNY KOMFORT UŻYTKOWANIA? Pamiętajmy, że ogólną zasadą jest zapewnienie dobrego dopasowania wierzchniej, zewnętrznej warstwy materaca do kształtu ciała. Bardzo trudno wymagać spełnienia takiego warunku przez od materaca twardego lub jak czasem podają Sprzedawcy ultra twardego. Takie materace należy traktować jako produkty specjalistyczne dla użytkownika mającego zalecenie – najlepiej lekarskie do wyjątkowego utwardzenia powierzchni pod kręgosłupem.

Mając na uwadze trwałość produktu, tak aby użytkownik z uwagi na wysoką wagę nie był zmuszony do częstej, drogiej i kłopotliwej wymiany materaca w sypialni a przede wszystkim aby zapewnić mu optymalny komfort użytkowania proponujemy swoim klientom materace o dużej elastyczności zewnętrznej warstwy. Zapewnia ją pianka wysoko-elastyczna o dużej gęstości oraz pianka lateksowa posiadająca oprócz wysokiej gęstości także bardzo dobrą elastyczność punktową – co oznacza, że powierzchnia materaca stanowi zbiór dużej ilości punktów które indywidualnie reagują na nacisk ciała użytkownika. Odpowiednią do dużej wagi ciała wytrzymałość materaca można uzyskać poprzez zwiększenie jego wysokości w stosunku do materaca dla osób o sylwetce standardowej. Można założyć, że już 18 cm wkładu materaca o gęstości pomiędzy 40-60 kg i odpowiedniej elastyczności może stanowić właściwe podparcie dla osób o wadze przewyższającej 120 kg. W niektórych wypadkach warto ustawić kolejność warstw w materacu tak aby jako zewnętrzną zastosować piankę o dużej gęstości (min. 3-5 cm grubości) ale większej elastyczności, a w środku wkład o dużej twardości – dopasowana mata kokosowa, twarda pianka poliuretanowa, sprężyny kieszeniowe.

W przypadkach użytkowników o znacznej wadze a dodatkowo skomplikowanych schorzeniach np. układu krążenia czy kręgosłupa nie mają zastosowania używane przez producentów oznaczenia H2, H3, H4. Warto pamiętać o bardzo dokładnym określeniu swoich potrzeb i ewentualnych preferencji w rozmowie z doświadczonym i dobrze przeszkolonym Sprzedawcą.

Z oferty materaców HEVEA – dla osób o znacznej wadze można szczególnie polecić materace Comfort Royal, Body Comfort, Fitness Lateks oraz Rehabox Lateks i Brasil.

Jaki materac dla osób niepełnosprawnych ruchowo?

Należy pamiętać, że zwykle przy wyborze odpowiedniego materaca najwięcej zależy od naszych indywidualnych upodobań. Kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze materaca czy innego mebla do odpoczynku jest stan zdrowia, co dla osób z niepełnosprawnością fizyczną, szczególnie które mają problemy z kręgosłupem ma bardzo istotne znaczenie.

Dobrze dobrany materac rehabilitacyjny przyczynia się do trwałej, systematycznej rehabilitacji w warunkach domowych i ułatwia codzienne funkcjonowanie osobie niepełnosprawnej.

Powszechnie polecanym i sprawdzonym rozwiązaniem dla osób z dysfunkcjami fizycznymi jest materac z pianką memory zw. termo elastyczną lub visco. Z uwagi na swoją strukturę pełni funkcję rehabilitacyjną, ortopedyczną i zdrowotną a także charakteryzuje się najlepszym komfortem i wygodą. Polecany jest dla osób, które mają problemy z kręgosłupem lub skarżą się na częste bóle pleców, gdyż dzięki swoim właściwościom niwelują te dolegliwości. Pianka termo elastyczna bardzo szybko reaguje na ciepło ciała dopasowując się do niego, stwarza niejako jego… piankowy odlew, gwarantując odpoczynek i relaks. Pod wpływem temperatury ciała precyzyjnie dopasowuje się do kształtu ciała.

Zalety wkładów materacowych z pianką termo elastyczną to przede wszystkim ułatwienie krążenie krwi – w miejscach punktowego nacisku co z kolei zapobiega odleżynom i co ważne ogranicza efekt drętwienia kończyn, zapewnienie odpowiedniej pozycja kręgosłupa – tzn. pianka nie koryguje niejako „na siłę” tych defektów i zmian chorobowych które powstały w naszym układzie kostnym a tylko płynnie się do nich dopasowuje możliwy ból i nadmierne obciążenie stawów.

W kolekcji Hevea jest kilka pozycji szczególnie polecanych dla osób z niepełnosprawnością ruchową: